WYCIECZKA DO BERLINA

9 grudnia o godzinie 4.30 uczniowie naszego gimnazjum wyruszyli na wycieczkę do Berlina.  W planach mieliśmy zwiedzanie Berlina oraz kiermasz bożonarodzeniowy.
     Już z okien autokaru mogliśmy podziwiać nowoczesne budynki stworzone przez wybitnych architektów oraz wysoką na 13 metrów Wieżę telewizyjną( Fernsehturm)
     Wznoszącą się nad Alexanderplatz ceglaną budowlę  Czerwony Ratusz widzieliśmy  już z daleka.  Na wysokości I pięta znajduje się 36 płaskorzeźb (każda 6 metrów wysokości) przedstawiających historię Berlina.  Obecnie Czerwony Ratusz jest siedzibą władz całego miasta.
     Wizyta w Muzeum Pergamońskim w Berlinie wywarła na nas ogromne wrażenie. Otrzymaliśmy audioprzewodniki i mogliśmy sami zwiedzać to najbardziej znane muzeum. Dalej ruszyliśmy na spacer Aleją Unter den Linden. Podziwialiśmy Uniwersytet Humboldta. Następnie udaliśmy się na spacer pod Bramę Brandenburską,  najbardziej charakterystyczną  budowlę Berlina, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Kolejnym celem naszej podróży był Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu, jeden z symboli Berlina. Szklana kopuła Reichstagu należy do najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji Berlina. Ważąca 1200 ton szklano-stalowa kopuła stanowi sklepienie dla sali parlamentu.  Poruszając się po spiralnej rampie mogliśmy  obserwować równocześnie otoczenie gmachu. Dowiedzieliśmy się, że długość drogi z dołu do wierzchołka kopuły to 230 metrów. W trakcie tej nietypowej wspinaczki  słuchaliśmy audioprzewodnika, z którego mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji na temat samego obiektu, okolicznych budynków i pracy parlamentu.
     Na koniec mogliśmy poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie mogli wykorzystać swoje umiejętności językowe, skosztować lokalnych smakołyków i kupić pamiątki związane z Berlinem.